תכנית עסקית

תוכנית עסקית

תכנית עסקית היא מסמך חיוני וחשוב עבור כל עסק מתחיל. היא תסייע לבעלי העסק להיות מאורגנים ומסודרים מבחינה פיננסית ותציע מתווה מוקפד להגשמה של החזון העסקי. אולם עסקים רבים יכתבו תכנית עסקית מסיבה נוספת – מדובר בתנאי עבור קבלה של אשראי מגוף פיננסי כמו בנק או מהקרן לעסקים. גופים אלה ידרשו מבית העסק את התכנית העסקית שלהם מאחר והם יבקשו בדרך זו לאמוד על היכולת שרידות של אותו עסק שבו ישקיעו ועד כמה הוא הולך לצמוח בעתיד – וזאת כתנאי להחזרת ההלוואה שתינתן לו מהם. תכנית עסקית עקבית שמנוסחת בצורה מקצועית תספק לבנקים ולקרנות מבט מעמיק אל פנים העסק – ותאפשר להם לקחת החלטה בכל הנוגע להענקת הלוואה ואשראי אותו יבקש. התכנית תוגש עם מנעד של מסמכים כמו תדפיסי חשבון בנק, דוחות מאזנים וכולי.

בניית תכנית עסקית – כיצד מתחילים?

מלבד מקרים בהם בעלי העסק הינם מגיעים מהתחום, עסקים רבים יעזרו במומחים שמתמקצעים בתחום ויודעים כיצד יש לנסח תכנית עסקית שמתוארת באריכות. משרד שמתמחה בכתיבה של תכניות עסקיות יודע לערוך מסמך בהתאם לסוג העסק, לאופי שלו, לצרכים שלו, ליעדים וכולי. כשכותבים תכנית עסקית במטרה להגיש אותה לגופים שונים ולקרנות אשראי, רצוי להכין אותה בהתאם לפורמט ייחודי שמבוקש על ידם. לאחר מילוי הפרטים, יתייחס אותו מקום לאותו המסמך ממש כמו אל תכנית עסקית.

תכנית עסקית לחברה שכבר קיימת

לא רק עסקים מתחילים יזדקקו לתכנית עסקית על מנת לבקש מימון כספי או הלוואה מהבנק, שכן, גם חברות קיימות שפועלות כבר שנים ונקלעו למבוי כלכלי וזקוקות להכין תכנית עסקית שתספק להם יציאה מהמשבר שאליו הן נקלעו. תכנית עסקית במקרים כאלה גם תאפשר לעוד עין או עוד פרספקטיבה מקצועית שתכוון אותם איך להשתמש בכל המשאבים שיש להם בצורה חכמה ויעילה ביותר.

לא משנה מה הסיבה תהייה לבניית תכנית עסקית, בכל מקרה מדובר במשימה שיכולה להיראות קשה ומורכבת, לרבות כשמדובר בעסק חדש, כל רשימת המטלות עשויה להיות ארוכה עם מנעד של פעולות שנדרש יהיה להשלים אותן במידי, כמו צילום של מוצרי החברה, מיתוג ופרסום, פתיחה של חשבונות במדיות חברתיות, הקמת אתר וכולי, אל מול משימות שלא נראות כלפי חוץ כמו העסקת רו"ח, חשבונות בנק, עבודה מול ספקים וכתיבת תכנית עסקית.

על כן, חשוב לפנות אל יועץ עסקי שיש לו ניסיון וידע בתחום פעילות של עסק וכמי שכבר בנה תכניות עסקיות רבות למגוון עסקים, לרבות לאופי העסק שלכם. היועץ העסקי יסייע לא רק בכתיבת התוכנית העסקית כי אם גם בהגדרת היעדים של החברה, במתן פתרונות יצירתיים לכל בעיה שקיימת ובהתוויה של דרכי התנהלות חכמות שיאפשרו להשיג את כל אותן מטרות שמצוינות בתוכנית העסקית.

המאמר נכתב ע"י טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ומאמנת NLP לעסקים.

חברתנו QUICKCMS מעניקה כלים ושירותים מתקדמים לעסקים, החל משלב השיווק והמיתוג וכלה בצד הניהולי וניתוח הנתונים של העסק שלכם.

השאירו פרטים

המאמרים החמים באתר